NOVÁ VŮNĚ — PRÁVĚ TEĎ
ART BEHIND THE GLASS

Za každou vůní Pigmentarium se ukrývá příběh. Někdy je to krátké snění s otevřenýma očima, jindy s nadšením do flakonu přenášíme obsáhlá témata. V případě nového parfému Brutal byla bohatou inspirací silná vizuální estetika 70. a 80. let. Naše více než rok trvající práce s výtvarnými, architektonickými a olfaktorickými motivy této éry přirozeně vyústila v projekt ART BEHIND THE GLASS. Ten nyní otevíráme jako kreativní nadstavbu představení nového parfému. Přáli jsme si doplnit imaginaci, kterou novinka Brutal vyvolá, o zcela konkrétní umělecké a architektonické kulisy. Sáhli jsme tedy (opět a s láskou) po spojení s uměním, ale nově také s architekturou. Ke spolupráci jsme přizvali nejvýznamnější obchody, které prodávají vůně Pigmentarium, a ty na jeden měsíc zapůjčily své výlohy na frekventovaných ulicích, proměněné na galerie svého druhu.
Tři sochařky, sedm výloh – výstavních prostor – ve třech městech a průvodce nejzásadnějšími památkami brutalistní architektury.
Aby byla představa světa brutalismu dokonalá, doprovází projekt mapa objevující lokální ikonické stavby. Ve spolupráci s Matoušem Pudilem a jeho respektovaným projektem @PRGbrut jsme vytvořili také mapu a průvodce, který spolu s kurátorskými texty věnovanými dílům a umělkyním provází po zásadních objektech Prahy, Brna a Bratislavy.
*žluté označení — umělecké instalace ve výlohách obchodů
*zelené označení — výběr významných brutalistních staveb
TEREZA ŠTĚTINOVÁ
(1987)
Sochařka, která svým jedinečným přístupem k materiálům a formám přináší do českého sochařství nové perspektivy propojující tradiční techniky s moderním výrazem. Tereza, která absolvovala fotografii na pražské FAMU, spolupracuje se značkou Pigmentarium dlouhodobě a její práce je jedním ze zdrojů naší inspirace. Její nezaměnitelný rukopis je nejvíce spojen s vůní Genesis. Stále vyhledávanější a respektovanější autorka se prosadila minimalistickou prací s kamenem, ale velkou pozornost poutají i její práce s materiálovou koláží, polychromem a stylizovanou figurou. Její zcela aktuální a velmi významnou prací ve veřejném prostoru jsou pamětní desky Jana Palacha a Josefa Toufara na Praze 2. Díla, která jsme zařadili do výběru ART BEHIND THE GLASS, jsou „Vlna“ a „Hlava“.
Tereza Štětinová
VLNA
bílý mramor
dílo je vystaveno ve výloze Artisème, Rybná 26, Praha 1
(soukromá sbírka)
—
Tereza Štětinová
HLAVA
serpentin
dílo je vystaveno ve výloze Myskino, Nerudova 27, Praha 1
(soukromá sbírka)

EMA KISSOVÁ
(2003)
Absolventka Školy úžitkového priemyslu v Bratislavě je dnes studentkou ateliéru figurálního sochařství, vedeného Vojtěchem Míčou na pražské AVU. Její citlivá práce s kamenem, který sama vnímá jako živý a neustále se měnící organismus, dává vzniknout jemným a pocitově měkkým tvarům, které kontrastují s tvrdým, chladným a neoblomným charakterem materiálu. Dokonalými příklady Eminy tvorby, v níž se kámen přeměňuje tak, že při doteku očekáváte měkkost, jsou i sochy vybrané pro ART BEHIND THE GLASS – „Dialóg“ z roku 2024 a zcela aktuální „Gaia“ z roku 2025.
Ema Kissová
DIALÓG
dva spolu komunikující solitéry z andezitu (černá socha) a ryolitu (růžová socha)
dílo je vystaveno ve výloze Myskino, Vinohradská 24, Praha 2
(dílo je na prodej)
—
Ema Kissová
GAIA
zelený serpentin
dílo je vystaveno ve výloze Byssine, Pernerova 136/45, Praha 8
(dílo je na prodej)

PAVLÍNA KVITA
(1989)
Absolventka sochařského ateliéru Lukáše Rittsteina na pražské AVU nejčastěji pracuje s tradičním schématem volně stojící plastiky. Za integrální součást svých soch považuje také podstavce, které se tak stávají jednou z charakteristik Pavlíniny tvorby. Také obě díla zařazená do výběru ART BEHIND THE GLASS – „Bílá amfora“ a socha nazvaná „Mířící“ – doplňuje stojan. Nejčastějšími motivy její tvorby, jsou animální tvorové nebo figurální torza, založené na čistotě a plynulosti formy. Materiálem, se kterým se Pavlína postupem času dokonale sžila, je beton a umělý kámen – dnes již poznávací znamení jejího autorského rukopisu. Oba materiály se v tekuté formě lijí do forem, vzniklých na základě autorkou modelovaných soch. Pavlíniným působištěm je dnes pražské studio PRÁM.
Pavlína Kvita
BÍLÁ AMFORA
leštěný umělý kámen, ocel
dílo je vystaveno ve výloze Vavavoom, Radnická 9, Brno
dílo v ucelené podobě doplňuje mnohapatrový podstavec metrové výšky
(dílo je na prodej)
—
Pavlína Kvita
MÍŘÍCÍ
sklolaminátový beton
dílo je vystaveno ve výloze Myskino, Dušní 10, Praha 1
(dílo je na prodej)

ASKOLD ŽÁČKO
(1946–1997)
Slovenský sklářský umělec a pedagog, jehož tvorba zanechala zásadní stopu v československém a slovenském sklářství. Jeho dílo zahrnuje široký záběr – od skleněných plastik přes design nápojového skla až po realizace ve spojení s architekturou. Žáčkova tvorba je charakteristická propojením geometrických forem s důrazem na světlo a transparentnost skla. Významná je zejména jeho práce v oblasti architektury – jím realizované vitráže, světelné objekty a další prvky jsou k vidění v řadě veřejných prostor, včetně ústředního lustru zasedací síně Národní rady SR.
Askold Žáčko
FIGÚRA II.
kompoziční tavené a broušené sklo, kov
dílo je vystaveno ve výloze Renesancia, Náměstí SNP, Bratislava
(soukromá sbírka)
—
Askold Žáčko
HLAVA S ČERVENÝM JAZYKOM
kompoziční tavené a broušené sklo, kov
dílo je vystaveno ve výloze Renesancia, Náměstí SNP, Bratislava
(soukromá sbírka)
—
Askold Žáčko
PREKVAPENÁ II.
kompoziční tavené a broušené sklo, kov
dílo je vystaveno ve výloze Renesancia, Náměstí SNP, Bratislava
(soukromá sbírka)
